Obowiązkowe wyposażenie każdego jachtu

W poprzednim poście omówiłem środki ratunkowe, które po prostu muszą znaleźć się na jachcie, jeśli chcemy czuć się na nim bezpiecznie. Nie oznacza to jednak, że są to wszystkie istotne przedmioty. Pokrótce przedstawię więc inne ważne akcesoria, których nie możecie zapomnieć, wypływając w rejs.

Kto to reguluje?
Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, że nie są to wymagania wyssane z palca. To, w co powinien zostać wyposażony nasz jacht reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 5 listopada 2010 roku. Uważam, że powinien z nim zapoznać się każdy, kto chce wejść na jacht czy żaglówkę. Pozwoli to uniknąć wielu kłopotów z wymiarem sprawiedliwości.

O czym musimy pamiętać?
Omówione przeze mnie wcześniej środki ratunkowe należą do obowiązkowego wyposażenia jachtu. Muszą one jednak spełnia szereg norm i wymagań, które określa prawo nie tylko polskie, ale również międzynarodowe. Kupując taką kamizelkę, zawsze trzeba sprawdzić, czy posiada ona znak zgodności „CE”.

Ważnym elementem wyposażenia są również gaśnice proszkowe. Tutaj prawo dokładnie precyzuje ilość gaśnic, która uzależniona jest od długości kadłuba jachtu. Oczywiście im dłuższy kadłub, tym więcej gaśnic proszkowych musi znaleźć się na wyposażeniu. Nie warto tego lekceważyć, gdyż może okazać się, że gaśnica uratowała nam życie.

Zawsze pamiętać należy również o apteczce, w której nie może zabraknąć środków pierwszej pomocy. Zalicza się do nich bandaże, plastry, wodę utlenioną, chustę trójkątną, folię ratowniczą. Osoby, które są bardziej przezorne powinny zaopatrzyć się również w maseczkę do sztucznego oddychania metodą usta – usta, nożyczki z zaokrąglonymi noskami oraz leki: przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, o działaniu hamującym biegunkę.

Oznaczenie jachtu
W przypadku jakiejkolwiek kontroli naszego jachtu możemy być niemalże pewni, że kontrolerzy postanowią sprawdzić, czy nasz jacht jest odpowiednio oznakowany. Na każdym jachcie musi znaleźć się numer rejestracji. W wyjątkowym wypadkach procedura rejestracyjna nie jest wymagana. Wtedy na łodzie musi być obecna jej nazwa lub nazwisko właściciela. Obecności tych symboli należy bardzo pilnować. Za niedopatrzenie w tym wypadku grożą bowiem bardzo wysokie kary. Prawo precyzuje nawet jak mają wyglądać znajdujące się na jachcie litery. Ich wysokość nie może być mniejsza niż dziesięć centymetrów, a wszystkie znaki muszą być widoczne z zewnątrz. Podobnie jest wtedy, kiedy umieszczamy na jachcie swoje nazwisko. Uwaga: ochrona danych osobowych w tym wypadku nie obowiązuje;)